Yukarıdaki Takvimden (Görsel 5.10) Hareketle İlk Türk Devletlerinin Hangi Bilim Dalında Gelişmiş Olduklarını aşağıdaki Boşluğa Yazınız?

Bu yazıda “Yukarıdaki Takvimden (Görsel 5.10) Hareketle İlk Türk Devletlerinin Hangi Bilim Dalında Gelişmiş Olduklarını aşağıdaki Boşluğa Yazınız?” sorusunu kısaca cevapladık.

Yukarıdaki Takvimden (Görsel 5.10) Hareketle İlk Türk Devletlerinin Hangi Bilim Dalında Gelişmiş Olduklarını Aşağıdaki Boşluğa Yazınız?

Türklerin astronomi ve matematik bilimlerinde gelişmiş olduklarını söyleyebiliriz.

Çünkü  Türkler; Türkler matematikte erken tarihlerden itibaren on tabanlı (desimal) sistemi ve aritmetik hesaplarda sayı dizilerini, ilerleyen dönemlerde ağırlık ve uzunluk ölçüleriyle para birimlerini kullanmışlardır. Sayılar hangi yönden toplanırsa toplansın, aynı sonucu veren ve günümüzdeki sudokuya benzeyen bulmacalar da vardı.

Türkler, astronomi alanında da önemli çalışmalar yapmış; Güneş’i, Ay’ı ve yıldızları sürekli izlemiş ve bunlara çeşitli anlamlar yüklemiştir. İlkbaharın gelişini (nevruz) bayram olarak kutlamışlar; Venüs’e sabah yıldızı, Merkür’e ise akşam yıldızı isimlerini vermişlerdir

Türkler her yıla neden bir hayvan ismi vermiş olabilir?

Hayvancılığın geçim kaynağı olması. Hayvancılığın Türklerin hayatında büyük bir önemi olması nedeniyle Türkler her yıla bir hayvan ismi vermişlerdir. 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tariki Kitabı Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir