10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 73 Türkçe Çevirisi ve Cevaplar Count Me In MEB

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı sayfa 73 Türkçe Çevirisi ve cevapları. Sayfa 73 MEB Count Me In konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı MEB Count Me In kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 73 Türkçe Çevirisi ve Cevapları

Sayfa 73 Türkçe Çevirisi

1C
Read the dialogue below and find out the way Ethan and Kuzey’s families handle household chores.

ANSWER
1 C
There is close cooperation in the household chores in Kuzey’s family, everyone can do almost all the household chores. However, everyone has certain tasks in Ethan’s family.

Ethan- I can’t remove the wrinkles of this shirt.
Kuzey- Let me see it. Oh, you can’t do it this way. The fabric is rough.
Ethan -What should I do?
Kuzey- You should spray water on it. It’ll be easy, then. The next time you iron something, do it when the shirt is still lightly damp.
Ethan -I see. Kuzey, I wonder how you have learned so many things about household chores.
Kuzey- Experience is the best teacher. There is a close cooperation in the household chores in our family, so everyone can do almost all the
household chores.
Ethan -You mean, you can cook and clean the house as well?
Kuzey -Even more. It’s because we have to support each other. My parents are academicians, you know, and they may sometimes be late or away for academic work and conferences. When they are away, my
sister and I do the cooking, wash up, do the laundry, iron our clothes
and dust the furniture.
Ethan- Dust the furniture?
Kuzey -Yes. I always do that at home. My parents are both allergic to dust, so that’s my job, but usually, they do most of the work for us when they are at home, especially when we have exams. Then, I do simple chores such as taking out the garbage, clearing the table. What about you Ethan?
Ethan- Everyone has certain tasks in our family. For example, I take out the garbage and load the dishwasher. My sister does and hangs out the washing. My father usually works till late hours, so he cannot help us with the chores. I can’t say we have good cooperation like yours.

1D
Which family’s style is better? Discuss with your friends.

1E
Talk about what kind of household chores you are responsible for in your family.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1C
Aşağıdaki diyaloğu okuyun ve Ethan ve Kuzey’in ailelerinin ev işlerini nasıl hallettiklerini öğrenin.

CEVAP
1 C
Kuzey ailesinde ev işlerinde yakın işbirliği vardır, neredeyse tüm ev işlerini herkes yapabilir. Ancak Ethan’ın ailesinde herkesin belirli görevleri vardır.

Ethan- Bu gömleğin kırışıklarını çıkaramıyorum.
Kuzey- Bir bakayım. Ah, bunu bu şekilde yapamazsın. Kumaş kaba.
Ethan-Ne yapmalıyım?
Kuzey- Üzerine su püskürtmelisiniz. O zaman kolay olacak. Bir dahaki sefere ütü yaptığınızda, gömlek hala hafif nemliyken yapın.
Ethan -Anlıyorum. Kuzey, ev işleriyle ilgili bunca şeyi nasıl öğrendin merak ediyorum.
Kuzey- Tecrübe en iyi öğretmendir. Ailemizde ev işlerinde yakın bir işbirliği vardır, bu nedenle hemen hemen tüm işleri herkes yapabilir.
ev işleri.
Ethan – Yani evi de pişirip temizleyebilir misin?
Kuzey -Daha da fazlası. Çünkü birbirimize destek olmamız gerekiyor. Ailem akademisyen, bilirsiniz, bazen akademik çalışmalara ve konferanslara geç kalabilirler ya da uzakta olabilirler. Onlar uzaktayken, benim
ablam ve ben yemek yaparız, bulaşık yıkarız, çamaşırları yıkarız, kıyafetlerimizi ütüleriz
ve mobilyaların tozunu alın.
Ethan- Mobilyaların tozu mu?
Kuzey -Evet. Bunu her zaman evde yaparım. Annem ve babamın ikisinin de toza alerjisi var, bu benim işim ama genellikle evdeyken, özellikle de sınavlarımız olduğunda işin çoğunu bizim için yaparlar. Sonra çöpü çıkarmak, masayı toplamak gibi basit işleri yaparım. Ya sen Ethan?
Ethan- Ailemizde herkesin belirli görevleri vardır. Örneğin çöpü çıkarıp bulaşık makinesini dolduruyorum. Kız kardeşim çamaşırları yıkar ve asar. Babam genellikle geç saatlere kadar çalışır, bu yüzden ev işlerinde bize yardım edemez. Sizinki gibi iyi bir işbirliğimiz olduğunu söyleyemem.

1B
Hangi ailenin tarzı daha iyi? Arkadaşlarınızla tartışın.

1E
Ailenizde ne tür ev işlerinden sorumlu olduğunuz hakkında konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir