10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 75 Count Me In

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa75 MEB Count Me In konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı MEB Count Me In kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 75 Türkçe Çevirisi MEB Count Me In

SAYFA 75 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Complete the following statements depending on your inferences from the reading in Part 2 B.

1. If you turn down your heater, ………..
2. If you reduce the temperature while your air conditioning is on, …….
3. If you use energy sources wisely, you can………………

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Bölüm 2 B’deki okumadan çıkarımlarınıza bağlı olarak aşağıdaki ifadeleri tamamlayın.

1. Isıtıcınızı kapatırsanız, ………..
2. Klimanız açıkken sıcaklığı düşürürseniz, …….
3. Enerji kaynaklarını akıllıca kullanırsanız ………………


2D. Read the second part of the text on page 74 to find out further details and helpful tips about using energy sources effectively for lower carbon footprints.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

2D. Daha düşük karbon ayak izleri için enerji kaynaklarının etkili bir şekilde kullanılması hakkında daha fazla ayrıntı ve yararlı ipuçları için sayfa 74’teki metnin ikinci bölümünü okuyun.


Food consumption DEVAMI…

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Gıda tüketimi
●● Yiyecekleri israf etmemeye başlamalısınız. Yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın veya sipariş edin. Çeşitli nedenlerle yerel ve mevsimlik ürünler yemek de önemlidir. Yerel ve mevsimlik yiyecekler yerseniz, taze olduğunda tadını çıkarırsınız ve ayrıca çiftlikten tabağa olan mesafe daha az yakıt gerektirdiği için enerji tüketimine de yardımcı olur.


Electricity/household energy..DEVAMI…

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Elektrik / ev enerjisi
●● Klimalar gerçek enerji israfıdır. Bu nedenle, sıcağı ve soğuğu kıssan iyi olur. Sıcaklığı sadece 10C düşürürseniz, ailenizin enerji faturasını% 5-10 oranında azaltabilir ve kişi başına yılda 300 kg CO2 emisyonunu önleyebilirsiniz.

●● Birbirlerine yakın olduklarında çok daha fazla enerji tükettikleri için buzdolaplarınızı ocaklardan veya kazanlardan uzak tutmayı her zaman unutmamalısınız. Bunları birbirinden ayırırsanız, önemli miktarda enerji tasarrufu sağlarsınız.

●● Enerji tasarruflu ampuller kullanın. Enerji tasarruflu ampuller satın alırsanız, onlar için daha fazla ödersiniz. Ancak, 10 kata kadar daha uzun süre dayandıklarından zaman içinde amorti edecekler ve yaşam süreleri boyunca 400 kg’a kadar CO2 emisyonu azaltabilirler.

●● Çok yaygın iki enerji israfı vardır; cihazları beklemede bırakmak ve kullanmadığınız zamanlarda cep telefonu şarj cihazlarını takılı tutmak. Hala enerji tüketiyorlar. Bundan sonra bıraksan iyi olur. Unutmayın ki ne kadar çok elektrik kullanırsanız, o kadar çok su, ne kadar çok kömür, o kadar doğal gaz, daha fazla enerji kaynağı israf edersiniz. Ne yazık ki bu enerji kaynakları tükenirse çocuklarımız çok acı çekebilir.


Water DEVAMI….

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

●● Yalnızca bir fincan çayın için yeterince su kaynatırsanız, çok fazla enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken veya tıraş olurken musluğu kapatırsanız, kişi başına günde birkaç litre su tasarrufu yapabilirsiniz. Yeraltı su kaynaklarının daha derine gittiğini ve susuz dünyanın artık yaşanacak bir yer olmadığını unutmayın. Plastik şişe üretimi ve nakliyesi nedeniyle büyük çevresel ve ekonomik maliyetleri olduğu için şişelenmiş su içmekten de kaçınmalısınız. Plastik şişelerde su almanız gerektiğinde, akıllıca satın alın. Üç adet 0,5 litrelik şişe yerine 1,5 litrelik bir şişe alırsanız, iki plastik şişeye ve bunların taşınmasına eşdeğer daha düşük karbon ayak izine sahip olursunuz.

2E. Yukarıdaki metni tekrar okuyun ve Bölüm 2 C’deki çıkarımlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edin.

2E. Read the text again above and check whether your inferences in Part 2 C are true.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir