Aşağıda, Satın Alınan Ürünlerle İlgili Çeşitli Durumlar Verilmiştir. Öğrendiklerinizden Yararlanarak Bilinçli Bir Tüketicinin Yapması Gerekenleri Defterinize Yazınız.

Bu yazıda “Aşağıda, Satın Alınan Ürünlerle İlgili Çeşitli Durumlar Verilmiştir. Öğrendiklerinizden Yararlanarak Bilinçli Bir Tüketicinin Yapması Gerekenleri Defterinize Yazınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlarla karşılaşırız. Bu durumlarda bilinçli bir tüketici olarak gereken şu işlemleri yapmalıyız.

Aşağıda, Satın Alınan Ürünlerle İlgili Çeşitli Durumlar Verilmiştir. Öğrendiklerinizden Yararlanarak Bilinçli Bir Tüketicinin Yapması Gerekenleri Defterinize Yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Fatura ve garanti belgesi ile ilgili firmaya gider ürünün değiştirilmesini isterim.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Ütüyü zaman geçirmeden iade ederim. Ürünü almazlarsa Tüketici Hakem Heyetine başvururum.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Tüketici Hakem Heyetine başvururum.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Durumu satıcıya bildiririm. Gerekli düzeltme yapılmazsa Belediye denetleme birimlerine şikayet ederim. Ve Tüketici Hakem Heyetine başvururum.  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Cevaplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir