Aşağıda sen dili ve ben diline uygun ifadeler yer almaktadır. Örnekte gösterildiği gibi bu ifadeleri cümle içinde kullanalım.

Aşağıda sen dili ve ben diline uygun ifadeler yer almaktadır. Örnekte gösterildiği gibi bu ifadeleri cümle içinde kullanalım. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Sosyal Bilgiler ders kitabı sayfa 20 cevaplar…

Aşağıda sen dili ve ben diline uygun ifadeler yer almaktadır. Örnekte gösterildiği gibi bu ifadeleri cümle içinde kullanalım.

SEN DİLİBEN DİLİ
Ne kadar da sorumsuzsun. Odanı sürekli
dağınık bırakıyorsun.
Odanı sürekli dağınık bıraktığın için üzülüyorum.
Karşıdan karşıya geçerken çok dikkatsizsin.Karşıdan karşıya geçerken dikkatsiz olduğun için sana araba çarpmasından korkuyorum.
Bana takma isim takmışsın. Ne kadar da kabasın.Bana takma isim takmandan hoşlanmıyorum.
Bütün elmaları yemişsin. Çok bencilsin.Bütün elmaları yiyip beni düşünmediğin için çok kırıldım.
Bütün bardakları kırdın. Sakar şey.Bardakların kırılması önemli değil, sana bir şey olmasından endişeleniyorum.
Benden yaptıklarımı söylemeyip, hep kendinden bahsettin. Kendini beğenmiş birisin.Sadece kendini anlattığın için kendimi kötü/incinmiş hissediyorum.

AÇIKLAMA

Ben dili, günlük konuşmalarımızda ne düşündüğümüzü ve ne hissettiğimizi birinci tekil şahıs ifadeleriyle belirten konuşma şeklidir.

Ben dilini kullanan kişi, kendinden bahsetmez ya da kendini övmez. Ben dili; kaynağın karşılaştığı olay ya da davranışın tanımını yapan, bu davranışın kendini somut olarak nasıl etkilediğini ve ne tür duygular yaşattığını açıklayan, dürüst ve sorumlu bir ifadedir. Bu durumda ben dili, kişiliğin değerlendirilmesi yerine davranışın değerlendirilmesini ortaya çıkarır. Ben dilini kullanarak hem kendimizi daha iyi ifade etmiş hem de karşımızdakini kırmamış oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir