Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri nelerdir ?

Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri nelerdir ?

Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri nelerdir? 10.sınıf Tarih dersi 2.Ünite sayfa 44 sorularının cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri nelerdir ?

Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri nelerdir ? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Osmanlı Devleti’nin kurulduktan sonra fethettiği bölgelerdeki halkın dinine karışmaması, ibadet özgürlüğü vermesi
  2. Hoşgörü ile davranması, ekonomik rahatlıklar, dini özgürlükler, ticari kolaylıklar ve adalet sağlaması
  3. Bu karşın, Balkanlar’da Ortodoks bölgeleri ele geçiren Venedik ve Macarlar ise halkın Katolikliği seçmelerine zorlamaları
  4. Bizanslıların daha önce Osmanlılara karşı Papa’dan yardım istediklerinde Ortodoks ve Katolik kiliselerinin birleşmesinin istemesi, onlara dini özgürlük tanınmaması
  5. Kudüs’ü kurtarmak için düzenlenen 4.Haçlı seferinin güzergahı İstanbul olarak değiştirildiğinde, ordunun İstanbul’u talan etmesi, halka ve dini alanlara zarar vermesi, eziyet etmesi Bizans halkının Türkleri Katoliklere tercih etmelerinin nedenleri arasındadır.

Kısaca;

Osmanlının fethettği bölgelerin halkına hoşgörü olması, dinlerine karışmaması, ama Katolikerin Bizans halkına eziyet etmesi ve dini özgürlük tanımaması olarak yazılabilir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Bizanslı Grandük Notoras, “Başımızda kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz.” diyerek, itiraz etmişti…

Bizanslı tarihçi Choniates, Ayasofya Kilisesini talan etmek için kilisenin en kutsal köşelerine kadar, bir sürü katır ve eşek sokulduğunu ve çalınan kutsal eşyaların, Haçlı ordugâhlarına götürüldüğünü; bu sırada içkili olan askerler, Ayasofya’da Ortodoks Patriğinin özel tahtına bir hayat kadınını oturttuklarını ve alay olsun diye, onun “dini vaizlerini” dinlediklerini yazar…( 1 , 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir