En’am Suresi 151 Ve 152. Ayetlerde Allah Teâlâ’nın İnsanlardan Yapmasını Ve Uzak Durmasını İstediği Şeyleri Bularak Uygun Yerlere Yazalım.

Bu yazıda “En’am Suresi 151 Ve 152. Ayetlerde Allah Teâlâ’nın İnsanlardan Yapmasını Ve Uzak Durmasını İstediği Şeyleri Bularak Uygun Yerlere Yazalım.” sorusunun cevabını kısaca yazdık.

En’am Suresi 151 Ve 152. Ayetlerde Allah Teâlâ’nın İnsanlardan Yapmasını Ve Uzak Durmasını İstediği Şeyleri Bularak Uygun Yerlere Yazalım.

Yapılması İstenenler

1) Anne ve babaya iyi davranın
2) Ölçüyü ve tartıyı doğru yapın
3) Allah’ın söylediklerini öğüt  alın.

Uzak durulması istenenler

1) Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayın
2) Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin
3) Zina ve benzeri) çirkinliklere yaklaşmayın
4) Meşru bir hak karşılığı olmadıkça canı öldürmeyin
5) “Yetim malına kötü yaklaşmayın
6) Adil olun

En’am Suresi 151 Ve 152. Ayetler

(Ey Muhammed!) De ki: “Gelin, Rabbinizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya iyi davranın. Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. (Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Meşru bir hak karşılığı olmadıkça, Allah’ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin. İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız.”

“Yetim malına, erginlik çağına erişene kadar en iyi şeklin dışında yaklaşmayın; ölçüyü ve tartıyı doğru yapın. Biz kişiye ancak gücünün yeteceği kadar yükleriz. Konuştuğunuzda, akraba bile olsa sözünüzde adil olun. Allah’a olan sözünüzü yerine getirin. Allah size bunları öğüt almanız için buyurmaktadır.”

12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir