Hukuk Devleti Nedir? Söyleyiniz.

Bu yazıda “Hukuk Devleti Nedir? Söyleyiniz.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Hukuk Devleti kavramı şunu anlatır;

Hukuk Devleti Nedir? Söyleyiniz.

Hukuk Devleti Nedir? Söyleyiniz. sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Faaliyetlerinde hukuk kurallarına bağlı olan, vatandaşlarına hukuk güvenliği sağlayan, yönetimde keyfiliğin egemen olmamasını sağlayan ve kendisini hukukla sınırlayan devlet demektir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Bir diğer “Hukuk devleti nedir?” tanımı.

“Yönetilenlere en güçlü, en etkin ve en kapsamlı biçimde hukuksal güvencenin sağlanması, tüm devlet organlarının eylem ve işlemlerinin hukuka uygun olması”dır.

Anayasamızda Türkiye’nin bir Hukuk Devleti olduğu belirtilmiştir.

2. Madde: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  1. Bu madde de Cumhuriyet’imizin temel nitelikleri belirtilmiştir.
  2. Demokratik; devleti yönetme güç ve yetkisinin kayıtsız şartsız millete ait olmasıdır. Demokrasilerde egemenliğin kullanılması kısıtlanamaz, bir kişiye verilemez olduğu belirtilmektedir.
  3. Laik, dini le devlet işlerinin ayrı olmasıdır.
  4. Sosyal devlet; devletin ana görev olarak halka hizmet etmeyi benimsediği devlet anlayışıdır. Sosyal devlet; halkın devlet için değil, devletin halk için var olması ve bütün eylem ve işlemlerinde halkın yararını gözetmesidir.
  5. Hukuk devleti, hukuk kurallarını tüm vatandaşlara eşit ve adil biçimde uygulayan ve her türlü uygulamasını hukuk kurallarına uygun olarak yapan devlet demektir.

Hukuk Devleti olmadığımızda kişisel haklar korunamaz, özgürlükten bahsedilemez, bir kişi ve sınıf ülke yönetiminde söz sahibi olur.

Bu olumsuzlukları yenmek için bütün kurumlar, vatandaşlar Hukuk Devleti’nin üstünlüğünü korumalıdır.

Hukuk adaletin sağlanması için gereklidir. ( 1 , 2 , 3 )

6.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 6.ünite Demokrasinin Serüveni ünitesi ödev sorusunun cevabını kısaca okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir