İlk Çağ’da Anadolu’da Yaşayan Hitit, Frig, Lidya Ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezlerini Yazınız.

İlk Çağ’da Anadolu’da Yaşayan Hitit, Frig, Lidya Ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezlerini Yazınız.

İlk Çağ’da Anadolu’da Yaşayan Hitit, Frig, Lidya Ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezlerini Yazınız. 9.sınıf Tarih dersi kitabı 2. Ünite sayfa 57 cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

İlk Çağ’da Anadolu’da Yaşayan Hitit, Frig, Lidya Ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezlerini Yazınız.

İlk Çağ’da Anadolu’da Yaşayan Hitit, Frig, Lidya Ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezlerini Yazınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • Hitit: Hattutaş
  • Frig:Gordion
  • Lidya:Sardes
  • Urartu:Tuşpa

İlk Çağ’da Yaşayan Türk Toplumlarında Sosyal Sınıf Ayrımı Var Mıdır? 

İLAVE BİLGİ NOTU

İlk çağda Anadolu’da yaşayan bu medeniyetlerin insanlık tarihine büyük katkıları olmuştur. Bu medeniyetlerin merkezler (başkentleri) yukarıda yazdığımız şekildedir.

Hititler‘in Başkentleri Hattuşaş’dır.Ve şu an Hattuşaş Boğazköy ve Boğazkale olarak bilinmektedir.

Frigler, Batıda Gordion kentini başkent edinen asıl Frigler ilk kralı Gordios’tu. Günümüzde Eskişehir, Kütahya ve Afyon il sınırları içerisinde kalan bölgeye yayılmıştır.

Lidya, Anadolu’da Tunç Çağı’nın sonlarından başlayarak M.Ö. 6. yüzyıla kadar hüküm süren Lidya medeniyetinin beşiğini ve merkezini oluşturan bölge. Esas olarak Gediz Nehri (antik Yunancadaki adı Hermos) ve Küçük Menderes (Kaistos) Irmağı vadilerini kapsayan ve günümüzde yaklaşık olarak Manisa ve Uşak illerine denk gelen bölgedir.

Lidya‘lıların insanlık tarihine en büyük katkıları parayı icat etmeleridir.

Urartular, Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (MÖ 8.-7. yüzyıl), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irak’ın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisi’ne egemendi.

Urartuların başkenti Tuşpa Doğu Anadolu’da Van Gölü’nün doğu kıyısında yer almaktaydı; daha geç dönemlerdeki adı ‘Tosp’, Urartucadaki “Tuşpa” adından türemiştir.

Hititler ve Urartulat feodal krallıklarla yönetilmiştir. Hititlerde Pankuş adı verilen bir meclis bulunurdu. Tavananna adındaki kraliçe de yönetimde söz sahibiydi. ( 1 , 2 , 3 , 4 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir