İlk İnsanlara Ait İzler Nerelerde Görülebilir?

İlk İnsanlara Ait İzler Nerelerde Görülebilir?

İlk İnsanlara Ait İzler Nerelerde Görülebilir?  9.sınıf Tarih dersi kitabı 2. Ünite sayfa 43 cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz. 

İlk İnsanlara Ait İzler Nerelerde Görülebilir?

İlk İnsanlara Ait İzler Nerelerde Görülebilir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Ilıman iklimin hüküm sürdüğü, verimli toprakların olduğu bölgelerde görülebilir.
  2. Çünkü ilk insanlar yaşamın daha kolay olduğu bu bölgeleri yaşamak için tercih etmişlerdir.
  3. Bereketli Hilal adlı bölge ilk insanlara ait izlerin görülebileceği yerlerdir.
  4. Bereketli Hilal içinde kalan, ılıman iklim görülen kuzey yarım kürenin bazı alanları, verimli topraklar olan Mezopotamya’da ilk insanlara ait izler görülebilir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Tarımın Başlamasıyla İnsan Hayatında Ne Gibi Değişiklikler Yaşanmıştır?

Bereketli Hilal, kışları yağmurlu, yazları kurak geçen Akdeniz ikliminin egemen olduğu, hilal biçiminde, oldukça verimli bir alandan oluşur.

Bereketli Hilal’i kapsayan yerler;

Güneyde Arabistan Çölü ile kuzeyde Doğu Anadolu dağlık bölgesi arasında yer alır. Eski Babil toprakları ile hemen yakınındaki Elam’dan (bugün İran’ın güneybatısı) Dicle ve Fırat ırmakları ile Asur topraklarına kadar uzanır. Zağros Dağlarından, batıda Suriye üzerinden Akdeniz’e, güney yönünde de Filistin’in güneyine kadar olan toprakları içine alır. Mısır’ın Nil Vadisini de bu bölge içine sokanlar vardır; çünkü buradaki Sina Çölü, Mezopotamya ve Suriye’de sürekliliği bozan öteki çöllerden daha büyük değildir.Bölgede iyi ürün alabilmek, hatta tarım yapabilmek için sulama zorunludur.

İlk insanlar besin bulabilecekleri, iklim özelliklerinin yumuşak olduğu bölgeleri tercih etmişlerdir. Tarih dersinde öğrendiğimiz medeniyetlerin de ilk olarak bu bölgelerde meydana gelmiştir. ( 1 , 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir