İzlediğiniz Film Ve Dizilerden Anakronizme Örnekler Veriniz.

İzlediğiniz Film Ve Dizilerden Anakronizme Örnekler Veriniz.

İzlediğiniz Film Ve Dizilerden Anakronizme Örnekler Veriniz.  9.sınıf Tarih dersi kitabı sayfa 39 cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

İzlediğiniz Film Ve Dizilerden Anakronizme Örnekler Veriniz.

İzlediğiniz Film Ve Dizilerden Anakronizme Örnekler Veriniz. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • Muhteşem Yüzyıl dizisinde 1520 ilâ 1566 yılları arasında geçiyordu. Fakat çok sonraki yıllara ait nesneler ve coğrafi adlara yer verilmiştir.
  • Örneğin Pargalı İbrahim Paşa birçok sahnede masa başında çalışıyordu. Fakat Osmanlı Sarayı’na masanın girmesi Abdülmecid’in (1823-1861) zamanında olmuştur.
  • Yine aynı dizide saray mutfağında aşçı yamağı domates doğrarken gösterilmiştir. Oysa anavatanı Güney ve Orta Amerika olan bu meyve Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’da tanınmış ve yetiştirilmeye başlamıştır. Domatesin Osmanlı topraklarına girişi ise 1835’ten sonra olmuştur.
  • Yine aynı dizide, daha eski dönemlerdeki isimleri Karaamid, Amidiye veya Diyar-ı Bekir olan Diyarbakır’dan Muhteşem Yüzyıl’da “Diyarbakır” diye bahsedilmiştir
  • Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mehmet’i ziyaret için gittiği Manisa Sarayı’nda yerlerde parke olduğu görülmüştür. Oysa parke ilk kez 1684’te Versailles Sarayı’nda ortaya çıkmıştır.
  • Kahpe Bizans filminde iki kişi kılıçla savaşırken, üzerlerinden mizah amaçlı uçak geçmiştir. Oysa uçak yüzlerce yıl sonra icat edilmiştir.
  • Bruce Willis, Die Hard II’de Washington Dulles havaalanında, üzerinde “Pacific Bell” yazan bir telefonu kullanıyor. Pacific Bell, West Coast’ta faaliyet gösteriyor..
  • Malkoçoğlu filminde, kol saatinin olması.

Döngüsel Ve Çizgisel Zaman Anlayışları Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

İLAVE BİLGİ NOTU

Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması. ( 1  )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir