Kutadgu Bilig’e göre Devlet Nasıl Ayakta Kalır?

Kutadgu Bilig’e göre Devlet Nasıl Ayakta Kalır?

Kutadgu Bilig’e göre Devlet Nasıl Ayakta Kalır?  9.sınıf Tarih dersi kitabı 2. Ünite sayfa 77 cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Kutadgu Bilig’e göre Devlet Nasıl Ayakta Kalır?

Kutadgu Bilig’e göre Devlet Nasıl Ayakta Kalır? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Adil kanunlar yapılarak devlet ayakta kalır.

“Kanunun adil olması gerekir çünkü adalet esaslarında tertip edilmeyen bir kanun, üç ayaklı masanın ayaklarından birinin eksikliği gibi hatalara ve haksızlıklara yol açar. O takdirde “devlet tahtı” yıkılır. Devletini korumak isteyen hükümdar adil kanun yapmak zorundadır.” Yusuf Has Hacip

İLAVE BİLGİ NOTU

Kutadgu Bilig Türk-İslam düşünce tarihinin önemli bir edebi eseridir. Eser mutluluk veren bilgi anlamına gelmektedir. Eser, iyi bir devlet yönetimi ve yönetici nasıl olmalı sorusuna yanıt arar.

Eser’de devletin yöneticilerinin en önemli görevlerinin, kanun yapma, asayişi sağlama, iktisadi istikrarı sağlama olduğu belirtilmiştir.

Kutadgu Bilig, “kutlu bilgi, kutlu olma bilgisi, mutluluk bilgisi, insanı her iki dünyada mutluluğa eriştiren bilgi” anlamına gelmektedir.

Devletin ülkenin yararına (doğru kanun-könü törü) kanunlar çıkarmak gerekdiği bu eserde anlatılmıştır.

Devlet yasaları uygularken adalete, iyilik ve doğruluğa uygun davranmalıdır.  Böylece halkın yararına ve halkı koruyan bir devlet yönetimi sergilenmiş olur.

Kutadgu Bilig, adaleti tmel almalıdır, kanunları doğru uygulamalı, halka karşı koruyucu olmalıdır. Devletin hukuk devleti olması gerektiği vurgulanmıştır. ( 1 , 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir