Sizce Çevrenizde Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklardan Hangisinin Etkisi Daha Fazladır? Neden?

Sizce Çevrenizde Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklardan Hangisinin Etkisi Daha Fazladır? Neden?

Sizce Çevrenizde Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklardan Hangisinin Etkisi Daha Fazladır? Neden? 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler Bu Dünya Hepimizin ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz

Sizce Çevrenizde Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklardan Hangisinin Etkisi Daha Fazladır? Neden?

Sizce Çevrenizde Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklardan Hangisinin Etkisi Daha Fazladır? Neden? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Fosil yakıtların kullanıldığı, ulaşım (petrol) , ısınma kaynaklı kömür kullanımı, termik santrallerden çıkan karbondioksit hava kirliliği oluşturan kaynaklardan etkisi en fazla olanıdır.
  2. Çünkü; karbondioksit en önemli hava kirliliğine sebep olan gazdır.
  3. Atmosfere karışan karbondioksidin yaklaşık %80–85’i fosil yakıtların (petrol ve türevleri, kömürlerin ve doğal
    gazın) kaynaklanmaktadır.

İLAVE BİLGİ NOTU

Geliştirilen matematiksel bilgisayar modellere göre, CO2 yoğunluğunun iki katına çıkması halinde küresel sıcaklığın ortalama 3°С artacağı hesaplanmıştır.

Hava Kirliliği Nedir?

Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

Hava kirliliğine sebep olan kirlenme iki nedenle kaynaklanmaktadır. Doğal nedenler ve insanların faaliyetlerinden kaynaklanan ned

Karbon oksitler, dünyanın atmosferini sarsacak hava kirliliğine katkıda bulunan en iyi bilinen sera gazları arasındadır. Karbon monoksit zehirli bir gazdır – koku ve renk eksikliğinden dolayı oldukça tehlikelidir – kömür, odun veya diğer doğal kaynaklar gibi yakıtların eksik yanması ve otomobillerin egzozu ile atmosfere salınır.
( 1 , 2 , 3 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir