Sizce Hava Kirliliğinden En Çok Kimler Etkilenebilir? Niçin?

Sizce Hava Kirliliğinden En Çok Kimler Etkilenebilir? Niçin?

Sizce Hava Kirliliğinden En Çok Kimler Etkilenebilir? Niçin? 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler Bu Dünya Hepimizin ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz

Sizce Hava Kirliliğinden En Çok Kimler Etkilenebilir? Niçin?

Sizce Hava Kirliliğinden En Çok Kimler Etkilenebilir? Niçin? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. En çok çocuklar, özellikler 5 yaş altı çocuklar etkilenir. Daha sonra kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar etkilenir.
  2. Çünkü, çocuklar savunma mekanizması gelişiminin tamamlanmamıştır ve dış ortamla daha sık temas ettikleri için en fazla etkilenirler.

İLAVE BİLGİ NOTU

Sorumuzun cevabını  şu kaynakları inceleyerek yazdık;

Hava Kirliliğinden de en çok etkilenenler ise 5 yaş altı çocuklar, kronik hastalar ve yaşlılar. Bu durumlara düşük sosyal statü (evsizler gibi), sağlık kuruluşuna ulaşamama (ör. afet durumları), sigara/alkol alışkanlığı, beslenme bozuklukları gibi etmenler eklenmesi sağlığa etkiler daha şiddetli olmaktadır.

Hava kirliliğinin sağlığa etkisi öksürük ve bronşitten, kalp hastalığı ve akciğer kanserine kadar değişmektedir. Kirliliğin olumsuz etkileri sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, bazı duyarlı gruplar daha kolay etkilenmekte ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Küçük çocuklar savunma mekanizması gelişiminin tamamlanmaması, dış ortamla daha sık temas nedeniyle daha fazla riske sahip diğer bir gruptur.

“Çocuklar yetişkinlere göre daha hassaslar, hava kirliliği akciğer gelişimlerini etkiler, ileride astım veya akciğer hastalıkları riskini arttırır.”  ( 1 , 2 , 3 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir