Size göre Bosna-Hersek’in Osmanlı hakimiyetine girmesinin en önemli sonucu ne olmuştur? Neden?

Sosyal Bilgiler dersinin Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olarak gelişimimize katkıları nelerdir?
Size göre Bosna-Hersek’in Osmanlı hakimiyetine girmesinin en önemli sonucu ne olmuştur? Neden?

Size göre Bosna-Hersek’in Osmanlı hakimiyetine girmesinin en önemli sonucu ne olmuştur? Neden? 10.sınıf Tarih dersi 2.Ünite sayfa 49 sorularının cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Size göre Bosna-Hersek’in Osmanlı hakimiyetine girmesinin en önemli sonucu ne olmuştur? Neden?

Size göre Bosna-Hersek’in Osmanlı hakimiyetine girmesinin en önemli sonucu ne olmuştur? Neden? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Fatih’in Bosna-Hersek halkına dini özgürlük tanıması, bunun sonucunda bir çok kişinin bu hoşgörü karşısında toplu olarak Müslümanlığa geçmesi, Bogomiller denilen bu Müslümanların devlet kademelerinde görev alması, Osmanlı Devleti adına ülkeyi savunmaları, bana göre en önemli sonucu olmuştur.
  2. Neden? Çünkü bu hoşgörü ile hala günümüzde iki ülke ilişkilerinin güzel olmasına ve hala Bosna-Herseklilerin Müslüman olarak yaşamasına sebep olmuştur.

İLAVE BİLGİ NOTU

Bosna-Hersek’in alınmasının diğer sonuçları da şunlardır, istediğinizi yazabilirsiniz.

  1. Bosna’nın Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle, Venedik, denizden ve karadan tehdit edilir hale gelmiştir.
  2. Bosna’da Osmanlı Hakimiyeti başlamıştır.

Türklerin vicdan hürriyetine hürmet göstermeleri, bir kaç asır Katolik kilisesi ile bu mezhepteki kralların ve Macarlar’ın zulmüne uğrayan Bogomiller’in toplu olarak İslâmiyeti kabul etmesine sebep olmuştur. Hatta tarihî bir rivayete göre, Fatih Sultan Mehmed bunlara dileklerinin ne olduğunu sorduğunda, devlet hizmetlerinde görev almak istediklerini öğrenmiştir. Bu suretle Osmanlı Devleti’nin saraylarında ve ordusunda namuslu ve sadakatli olarak görevlerini yapmışlardır. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir