İnsanların baharatı yüzlerce kilometre uzaktan getirmelerinin sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

İnsanların baharatı yüzlerce kilometre uzaktan getirmelerinin sebepleri neler olabilir? Tartışınız.Bahrat eskiden önemli bir ticaret malzemesiydi. Baharat yolu’nun oluşmasına neden olmuştur. Yüzlerce klilometre uzaktan baharatın getirilmesinin sebebleri şunlardır;

İnsanların baharatı yüzlerce kilometre uzaktan getirmelerinin sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

  • Baharat tuz kadar eski bir katkı maddesidir.
  • Yemeklere tat katması, et ve ürünlerinin bozulmasını önlemesi ve hoş olmayan kokuları önlemek amacıyla kullanılmıştır.
  • Ayrıca dini ayinlerde, hastaların iyileştirilmesinde kullanılırdı.
  • Baharatın eski zamanlarda sadece Doğu Ülkelerinde üretilmesi,
  • Baharata duyulan ihtiyacın fazla oluşu, baharat üretmeyi herkes bilmemesi, Baharatın yüzlerce kilometre uzak Doğu ülkelreinde getilrmesine sebep olmuştur.

KISACA YAZALIM; Baharatın sadece Doğu ülkelerinde üretilmesi, diğer ülkelerin üretmeyi bilmemesi, baharata olan talep, kullanıldığı alanların fazla olması baharatın getilrmesine neden olmuştur.

İLAVE BİLGİ NOTU

Baharat Yolu, eski çağlarda, Uzakdoğu’yu Batı’ya bağlayan ticaret yollarından biriydi. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupası’nda soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. 2 . 1

6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir