“Tarihi yazan, tarihi yapana sadık kalmazsa sonuç insanlığı şaşırtacak bir şekil alır.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mesajı tartışınız.

Ramazan geldiğinde çevrenizde ne gibi değişiklikler gözlemlersiniz?

Bu yazıda ““Tarihi yazan, tarihi yapana sadık kalmazsa sonuç insanlığı şaşırtacak bir şekil alır.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mesajı tartışınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Bu sözüyle Mustafa Kemal Atatürk tarihin önemine vurgu yapmış ve şu mesajı vermiştir.

“Tarihi yazan, tarihi yapana sadık kalmazsa sonuç insanlığı şaşırtacak bir şekil alır.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mesajı tartışınız.

Bu sözde, Atatürk tarihi yazan kişilerin özelliklerinin nasıl olması gerektiğini belirtmiş, tarih yazıcılığının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.

Tarihi yazan kişilerin olmuş olayları gerçek haliyle yazmaları gerektiği, tarihi olaylar gerçek haliyle yazılmazsa insanlar gerçekleri öğrenemez ve doğru bilgi yok olur. Bu da insanları çok zor durumlarda bırakır.

Tarihini doğru bir şekilde öğrenemeyen milletler geleceğe güvenle bakamaz. Millet bilincini geliştiremez.

Yalanlarla yazılan tarih toplumları bilgi kirliliğine sokar.

6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı TÜM SAYFALARIN cevapları

İLAVE BİLGİ NOTU

Tarih, tarih kitaplarından öğrenilir. Tarihi yazan kişilerin olan tarihi olayları birebir doğru haliyle yazmaları gerekir. Tarihi sapıtmak, kendi çıkarlarına göre tarih yazıcılığı yapmak insanlığı yanlış yollara götürür.

Geçmişten Günümüze Gelişen Tarih Yazıcılığı Anlayışları Nelerdir?

  • Hikayeci Tarih Yazıcılığı
  • Öğretici (pragmatik) tarih yazıcılığı
  • Araştırıcı tarih yazıcılığı
  • Sosyal tarih yazıcılığı

Tarih yazıcılığı anlayışları

Atatürk ve tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir