Yalnız taş duvar olmaz ile ilgili kompozisyon

Yalnız taş duvar olmaz ile ilgili kompozisyon örneği yazdık. Bu atasözünü açıklayan kısa eödev tarzı bir kompozisyon yazdık. Bir kompozisyon yazar mısınız, yazdık. Giriş gelişlme ve sonuç bölümlerini istediğiniz şekilde değiştirebilir, özgün bir kompozisyon yazabilirsiniz.

Yalnız taş duvar olmaz ile ilgili kompozisyon

“Yalnız Taş Duvar Olmaz”

Yardımlaşma ve dayanışmanın insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. İnsan tek başına bir masayı taşıyamaz, ama iki kişi bir masayı taşıyabilir. Bu durum yardımlaşmanın bir örneğidir. İnsanlar bir arada çalışarak, dayanışma içinde olarak büyük ve zor işleri başarabilir.

Tek başına dağda, bayırda duran bir taş asla duvar görevi yapamaz, ben duvarım diyemez. Bir duvarın olması için birçok taşın bir araya gelmesi gerekir. Bir kaç taş üst üste konduğunda duvar olur. Evlere duvar olur, bir bahçeye duvar olur, bir baraja duvar olur ve belki de Çin seddi olur. Bir kişinin tek başın ayapabileceği işler sınırlııdır veya büyük işler başaramayabilir. Ama yardımlaraşak tek başına yapamayacağımız bir çok işi yapabiliriz.

Duvar olmak bir ekip işinin gerektirir. Birlikte çalışmak ve dayanışmak insanların gücünü artırır, dayanma gücü verir, zorluklara mücadele gücümüz artar. İnsanlar bir araya gelip birbirlerini desteklediklerinde, büyük işler başarabilirler. Bir el tek başına bir ses çıkaramaz iken, iki el alkış yapabilir, her şeyi tutabilir, kaldırabilir. İki el zor işler yapabilir. Atalarımız “Bir elin nesi var. İki elin sesi var.” diyerek yardımlaşmanın önemini anlatmıştır.

Yardımlaşmak ve dayanışma içinde bulunmak insanlar arasındaki ilişkileri geliştirir. İnsan yalnız olmadığını hisseder. Zorluklar karşısında çaresizlik hissetmez, gelecekten korkmaz. Birlikten kuvvet doğar ve insan hayatını en güzel şekilde geçirir.

“Yalnız taş duvar olmaz” sözü, insanların bir arada çalışmanın, dayanışmanın önemini vurgular. Tek başımıza küçük işler yaparken, birlikte daha büyük başarılar elde edebiiriz. Birlikte çalışarak, birbirimize destek olarak, daha güçlü ve sağlam bir duvar inşa edebiliriz.  Birbirimize destek olmak ve birlikte çalışmak, hayatta daha büyük başarıların anahtarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir