Yukarıdaki söze göre tarihî olaylar yorumlanırken neye dikkat edilmelidir?

Yukarıdaki söze göre tarihî olaylar yorumlanırken neye dikkat edilmelidir? sorusunun cevabını kısaca yazdık. Tarihi olaylar yorumlanırken dikkat edilecek durumların neler olduğunu yukarıdaki söze göre açıklayalım;

Yukarıdaki söze göre tarihî olaylar yorumlanırken neye dikkat edilmelidir?

Şimdiki zaman, tarihe kendi çözümlemesini empoze ettiği takdirde onu bozar.

Bu söze göre geçmiş yani tarih değerlendirilirken günümüz bakış açısı ve kültür birikimi ile yaklaşılmamalıdır. Her çağ kendi bilgi ve kültürü ile değerlendirilmelidir.

Eğer biz kendimizce tarihi değerlendirmeye çalışırsak tarih tarih olmaktan çıkar.

Örneğin yüzyıl kadar kölelik var olmuştur. Günümüz bilgilerince kötü bir davranış olan bu hareket, geçmişte ticaretin temeli ve bir hak görülmüştür.

Bu yüzden tarih bilimi elindeki kaynakları kullanarak en iyi değerlendirmeyi tarafsız olarak ortaya koymalıdır.

Tarihçiler gönlünden geçen kendi bilgilerine göre bir tarih ortaya çıkarırlarsa tarih bilimi faydadan çok zarar meydana getirir.

Atatürk’ün dediği gibi,Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.

Tarihe objektif bir gözle ve dönemin şartlarını dikkate alarak bakmak gerekir. Tarihe böyle yaklaşıldığında geçmişte yaşanan pek çok olayın dönemin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik şartlarının doğal bir sonucu olduğu görülecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.