“…Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın…” (Bakara suresi, 195. ayet.) ayeti yaşama ve sağlık hakkı açısından değerlendiriniz

“…Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın…” (Bakara suresi, 195. ayet.) ayeti yaşama ve sağlık hakkı açısından değerlendiriniz. İslam dini yaşama ve sağlık hakkını koruma altına almıştır. Bu ayeti bu haklar açısından değerlendirelim.

“…Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın…” (Bakara suresi, 195. ayet.) ayeti yaşama ve sağlık hakkı açısından değerlendiriniz

İslam dininde yaşama ve sağlık hakkına büyük önem verilmiştir. Yaşama hakkı dokunulmaz kabul edilmiş, sağlık hakkının korunmasına büyük önem verilmiştir. İslam kişiyi başka tehlikelerden korurken, bu ayette kişinin kendisini de uyarmıştır.

Bu ayette;

Bu hakların korunması ve devamı sadece dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı değil, ayrıca kişinin kendi sorumluluğunda olduğu, insan yaşama ve sağlık hakkını kendisi de dikkat etmesi ve koruması, bu haklarını tehlikeye sokacak davranışlardan uzak durması gerektiği bu ayette anlatılmıştır.

İnsan kendi elleri ile yaşama ve sağlık hakkını nasıl tehlikeye atar?

Örneğin çok hızlı araba kullanmak, içki ve uyuşturucu kullanmak, düzensiz yaşamak, hasta olduğunda tedavi olmamak gibi davranışlar insanın kendi elleri ile yaşama ve sağlık hakkını tehlikeye atmasıdır.. Ve kişi bundan sorumludur.

İslam, insanlardan ruh ve beden sağlığını muhafaza etmelerini, hastalandıklarında tedavi olmalarını istemiştir.

İslam dini akıl ve ruh sağlığını korumamızı alkol ve uyuşturucudan uzak durmamızı emretmiştir.

10.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bakara Suresi 195. ayet

Yaşama hakkı ile ilgili ayet; “… Allah’ın muhterem kıldığı cana kıymayın…” İsrâ suresi, 33. ayet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir