Tarihçi Ve Düşünürlerin Yaptıkları Tanımlardan Hareketle Tarihin Tanımını Yapınız.

Tarihçi Ve Düşünürlerin Yaptıkları Tanımlardan Hareketle Tarihin Tanımını Yapınız.

Tarihçi Ve Düşünürlerin Yaptıkları Tanımlardan Hareketle Tarihin Tanımını Yapınız.  9.sınıf Tarih dersi kitabı sayfa 14 cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Tarihçi Ve Düşünürlerin Yaptıkları Tanımlardan Hareketle Tarihin Tanımını Yapınız.

Tarihçi Ve Düşünürlerin Yaptıkları Tanımlardan Hareketle Tarihin Tanımını Yapınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Tarihin Tanımı

Tarih geçmişte yaşamış insan topluluklarının yaşayışlarını, birbirleri ile olan ilişkilerini (siyasi-sosyal-kültürel- ekonomik), kültür ve medeniyetlerini yer ve zaman belirterek sebep-sonuç ilişkisi içerisinde, belgelere dayanarak, gerçekleri açıklamak üzere inceleyen, insanlara bir ders çıkaran, kaynakları değerlendirerek sonuca ulaşan bir bilim dalıdır.

Tarihin Meydana Gelmesinde Liderler Mi Yoksa Toplumlar Mı Etkilidir?

İLAVE BİLGİ NOTU

Vikipedia sitesinde tarihin tanımı şu şekilde yapılmış;

Tarih, geçmişte yaşamış insan ve insan topluluklarının bütün faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi kurarak, belge ve bulgular ışığında inceleyen bilim dalıdır. ( 1 )

Tarih bir bilim dalıdır. Geçmişle ilgilidir. Merkezinde insan ve insan ilişkileri vardır. Belgelere dayanır. Neden sonuç ilişkileri ortaya koyar.

Tarih Nedir? 

Tarih, insanların ve insan topluluklarının başlarından geçenleri kaydetme yoluyla edinilen bilgidir. (Herodotos)

Tarih, gerçeği araştırmak ve olayların sebeplerini bulup ortaya koymaktır. Olayların  ilkeleri incedir, nitelik ve sebepleri hakkındaki bilgi derindir. (İbn Haldun)

Tarih bir olayın sadece filan tarihte olduğunu bilmek değil, geçmişte meydana gelen olayları değerlendirmek ve bu olaylardan ders almaktır. (Ahmet Cevdet Paşa)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir