Sevgi İle İlgili Bilgilendirici Metin Kompozisyon

Sevgi İle İlgili Bilgilendirici Metin Kompozisyon. Sevgi sözcüğü ile ilgili giriş gelişme ve sonuç bölümleri olan bilgilendirici bir metin, kompozisyon yazdık. Sevgi ile ilgili kısa kompozisyon, bilgilendirici metin örneği yazınız.

Sevgi İle İlgili Bilgilendirici Metin Kompozisyon

SEVGİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİCİ METİN YAZINIZ

İnsan bir çok duygulara sahip bir varlıktır. İnsanı diğer canlılardan ayıran da bu özelliğidir. Örneğin kıskançlık, nefret, yardımseverlik, paylaşma, acıma ve sevgi. Sevgi insanın sahip olduğu en asil duygulardan birisidir.

Sevgi, insanı bir kimseye ya da şeye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten içsel bir duygudur. İnsan anne ve babasını sever, arkadaşını sever, bir köpeği, bir çiçeği sever. Sevgi bütün canlıları birbirine bağlayan kuvvetli bir bağdır. Sevgi ile dünyaya barış ve huzur gelir. İnsanlar mutlu bir şekilde yaşar. Sevgi bütün olumsuz duyguları yok eder ve her yeri kaplar. Sevginin olmadığı bir yerde diğer kötü duygular hakim olur. İnsanlar arasında kavgalar başlar. Birlikte yaşayalım duygusu yok olur. Sevgi paylaşmaktır, yaşatmaktır, kalbin güzel duygularla dolması, davranışalara yansımasıdır.

Sevgi dolu yüreklerle yaşamanın sevincini her zaman hissederiz. Sevgi ile dolu bir dünya içn Yunus Emre’nin dediği gibi “Sevelim, sevilelim.”

İKİNCİ ÖRNEK

SEVGİ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON

GİRİŞ

Bir gün içerisinde bir çok duyguyu hissederiz. Heyecan, telaş, nefret, kıkançlık, öfke. Bu duygular hayatımızın bir parçasıdır. Fakat bu duyguların en asili, en önemlisi sevgidir.

GELİŞME

Sevgi insanın başka bir şeye karşı hissettiği yoğun bir duygudur. Sevgi kalbimiz en saf duygularla başka bir kalbe bağlar. İnsan karşısındaki kişiye sevgi ile hürmet eder, paylşaır, mutlu olması için uğraşır. Sevgi ile yaşam güzelleşir. Bir ççocuk sevgi ile büyürse mutlu olur. Aile sevgi varsa huzur doludur. Sevgi ile bakan bir gözün baktığı kuru çiçekler yeşerir. Bir kediye sevgi le davranıldığında size sarılır. Sevgi dünyayı ve kainatı şenlendirir. Sevgisi bir kalp solar, bakışlar söner, yaşama sevinci kaybolur. Sevgisiz insan çevresine zarar verir, bencilliği her yerini kaplar. Sevgiden uzak kalpler hastalığı teşhiş edilmiş ama her an ölüme yaklaşan çaresizlerdir.

SONUÇ

Sevgi paylaşmaktır, gözlerin buluşmasıdır, umutların yeşermesidir. Sevgi savaşların olmadığı bir hayat, hayatı şiir tadında yaşamaktır. Sevgi bir nefestir. Sevgi ile yaşayalım, yaşatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir